ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Psychoterapia sensomotoryczna – Pat Ogden, Janina Fisher

Psychoterapia sensomotoryczna to książka, która powala na różnych płaszczyznach. Zarówno wielkością: tym razem wydawnictwo UJ postawiło na rozmiar A4! Klasycznie: grubością, bo mamy tu niemal 600 stron. Ale przede wszystkim – jak to WUJ ma już w zwyczaju – treścią. Bowiem autorki zafundowały nam mega dobrą, merytoryczną, obfitą lekturę.

Tytułowa psychoterapia sensomotoryczna jest oparta na wiedzy z zakresu neurobiologii, neuronauki oraz badań nad traumą i przywiązaniem. To taki miks technik i teorii terapii poznawczej i psychodynamicznej, ale też bezpośrednich interwencji somatycznych. Ten rodzaj terapii nie tylko jest skupiony nad tym jak ciało przechowuje to co zostało po traumie, ale też ma narzędzia do interpretacji, obserwacji i zmiany wzorców. I właśnie w tej książce, autorki pięknie to wszystko pokazują.

Janina Fisher to licencjonowana psycholożka kliniczna, uznana ekspertka w dziedzinie leczenia traumy i twórczyni terapii Trauma-Informed Stabilization Treatment (TIST). Z kolei Pat Ogden to sama twórczyni metody psychoterapii sensomotorycznej, klinicystka, konsultantka i wykładowczyni. Zatem czy mógłby istnieć lepszy duet do napisania tego typu publikacji?

Całość jest naprawdę obszerna, ale też dokładnie, skrupulatnie opisana. Klasycznie zaczynamy od przygotowania, teorii, solidnego wprowadzenia. A później lecimy przez rozwijanie zasobów, pracę ze wspomnieniami, pracę z ciałem. I jeszcze na końcu ten „słowniczek pojęć”, czyli coś wspaniałego, co sprawia, że książka jest dla każdego.

Mnóstwo tu opisów, ale jeszcze więcej różnego rodzaju grafik, arkuszy ćwiczeń. To nie jest książka, którą można po prostu przeczytać na raz, bezrefleksyjnie. To publikacja, która leży u mnie na biurku od miesięcy. Czytam ją po kawałku, zatrzymuję się, wertuję. Przystaję na dłużej nad jakimś ćwiczeniem, zastanawiam się nad nim. Natomiast to zastanawianie jest – jak zwykle u mnie – na dwóch płaszczyznach. Jedna to rozważanie czy to ćwiczenie mogłoby być dla mnie pomocne, atrakcyjne, potrzebne. Druga z kolei: czy i w jaki sposób mogę go użyć w swojej pracy? Które osoby pacjenckie mogłyby na nim skorzystać? Czy to godne uwagi, wartościowe i przydatne w danym procesie terapeutycznym?

Psychoterapia sensomotoryczna to bogata i wartościowa publikacja. Jej bogactwo przejawia się nie tylko w treści, ale i w targecie, bowiem w moim odczuciu to pozycja i dla osób z branży, ale też dla tych, ciekawych siebie i pragnących zagłębić się nie tylko w swoim umyśle, ale i ciele.

Tytuł: Psychoterapia sensomotoryczna
Autorki:  Pat Ogden, Janina Fisher	
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok: 2023
Ilość stron: 592

Za książkę dziękuję :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.