ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Terapia poznawcza zaburzeń osobowości – Denise D. Davis, Arthur Freeman, Aaron T. Beck

Terapia poznawcza zaburzeń osobowości to kolejna cegła od WUJa. Cegła, wypełniona po brzegi nie tylko konkretną, solidną treścią, ale też masą tabel i wykresów, które nie tylko przydatne są podczas pracy, ale przede wszystkim do zrozumienia pewnych kwestii.

Denise D. Davis to wicedyrektorka programu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Vanderbilt, współzałożycielka Akademii Terapii Poznawczej (ACT) oraz członkini Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. W pracy naukowej i klinicznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z etyką, procesem kończenia terapii oraz terapią poznawczą zaburzeń osobowości.

Arthur Freeman to wykładowca medycyny behawioralnej na Uniwersytecie Midwestern, gdzie kieruje programem psychologii klinicznej. Był prezesem Towarzystwa Terapii Behawioralnej i Poznawczej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej. Jego zainteresowania naukowe i kliniczne obejmują terapię małżeńską i rodzinną oraz terapię poznawczo-behawioralną depresji, lęku i zaburzeń osobowości.

Z kolei Aaron T. Beck to postać, której chyba nawet przedstawiać nie trzeba. To sam twórca terapii poznawczej, profesor na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Pensylwanii oraz honorowy prezes Instytutu Psychiatrii Poznawczej, który nosi jego imię.

Choć na okładce widzimy właśnie te trzy (nie byle jakie!) nazwiska, tak naprawdę osób autorskich jest zdecydowanie więcej, bo ponad dwadzieścia. Znani mniej lub bardziej, natomiast zdecydowanie znających się na rzeczy. Osoby redaktorskie dopilnowały nie tylko tego czyje tekst trafią do książki, ale też tego jakiej będą jakości.

Książka podzielona jest na trzy główne części. Pierwszą, zawierającą teorię, badania i metody kliniczne, która to jest dobrym wstępem. Treści zawarte tu nie tylko opierają się na takich podstawach jak diagnoza, ale mamy też ciekawe rozdziały jak chociażby ten o przymierzu terapeutycznym czy różnorodności i kulturze.

Druga część to już konkretny podział na różne zaburzenia osobowości. Długie, solidne, obszerne rozdziały skupiające się kolejno na różnych zaburzeniach. A tam objawy kliniczne, różne strategie, fragmenty sesji, studia przypadków, różne podejścia, nurty, perspektywy i wnioski. Różne zaburzenia, różne osoby autorskie. Natomiast to co niezmienne, to wnikliwość, przystępny język i zaciekawianie treścią.

Trzecia część, to już ostatnie trzy, niezbyt długie rozdziały odnośnie zaburzeń współwystępujących, postępowania klinicznego i podsumowań.

A na samym końcu coś co uwielbiam, czyli indeks, który to jest dla mnie zbawienny, bo ułatwia mi poszukiwanie konkretnych zagadnień w gąszczu literatury. I druga z moich ulubionych rzeczy: rozdział w którym znajduje się cytowana literatura. Tu liczy on ponad 50 stron, co znaczy, że mamy tu mnóstwo odniesień, poleceń i perspektyw na kolejne pozycje, by jeszcze bardziej zgłębić temat.

Terapia poznawcza zaburzeń osobowości to bardzo dobra, przydatna i mocno porządkująca pozycja. Dla osób z branży myślę, że może to być jeden z takich „must have” na półce. Na mojej jest z pewnością!

Tytuł: Terapia poznawcza zaburzeń osobowości
Redakcja:  Denise D. Davis, Arthur Freeman, Aaron T. Beck
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok: 2016
Ilość stron: 444

Za książkę dziękuję :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.