ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Terapia przez pisanie – James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth

Terapia przez pisanie to bardzo ważna pozycja w szczególności dla tych, dla których pisanie jest istotnym elementem życia i w nim dopatrują się ulgi. Mam takie odczucie, że nie wiele mówi się o tej formie w terapii. Nie ma też za dużo literatury związanej stricte z taką formą (to jest pierwsza, z którą mam styczność).

Cieszę się, że ta publikacja zawitała do mnie, bowiem poza suchymi faktami, teorią i odniesieniami do licznych badań dotyczących tej formy, autorzy proponują nam ciekawe ćwiczenia. Ćwiczenia, które możemy zastosować na sobie bądź też zaproponować wykonanie ich swoim znajomym czy pacjentom.

Treści, które przekazuje nam Pennebaker i Smyth są mi bliskie. Specjaliści odwołują się chociażby do prac Brené Brown. Wspominają o pisaniu w kontekście snu, o literaturze. Książkę czyta się szybko, lekko, szczególnie, że jak większość pozycji z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest pełna opowieści i przykładów z zawodowego życia autorów.

Na końcu, tuż przed indeksem, znajduje się sporych rozmiarów rozdział pełen przypisów. Dzięki temu zabiegowi (a nie robieniu przypisów na dole strony), zagadnienia wytłumaczone są bardzo dokładnie i niezwykle obszernie.

Terapia przez pisanie to dobra lektura, która pozwoli nam liznąć tę formę. W moim odczuciu, to niestety tylko dotknięcie tematu, zasmakowanie, a nie zanurzenie się w nim. Odczuwam delikatny niedosyt, a jednocześnie towarzyszy mi niesamowita satysfakcja z lektury. Lektury, którą z pewnością będę polecać wszystkim terapeutom (niezależnie od nurtu), którzy chcieliby dodać dodatkowe narzędzie do swojego warsztatu.

Tytuł: Terapia przez pisanie
Autor:
James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2018
Ilość stron:
272


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *