ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Transdiagnostyczna terapia poznawczo- behawioralna zaburzeń emocjonalnych. Podręcznik terapeuty

Transdiagnostyczna terapia poznawczo- behawioralna zaburzeń emocjonalnych. Podręcznik terapeuty to pozycja o której mogę mówić chyba tylko w samych superlatywach. Zaczynając od pięknego wydania, a na wartościowej i bardzo praktycznej treści kończąc.

Dzięki współpracy 9 autorek i autorów, otrzymaliśmy narzędzie, praktycznie gotowe do pracy. Mamy tu konkretny program przeznaczony między innymi dla osób z fobią społeczną, depresją czy zaburzeniem lękowym. Niemniej świetnie sprawdza się on także wśród osób nadużywających alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Pierwsze cztery rozdziały są wprowadzeniem dla terapeutów. Dzięki nim dowiadujemy się klasycznie, „z czym to się je”. Możemy zrozumieć procedury, schemat terapii, by później czuć się swobodnie i nie zaginąć gdzieś w gąszczu ćwiczeń. Wszystko jest nam wyjaśnione, krok po kroku, w sposób bardzo przejrzysty i jasny. Nawet jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z protokółami, treść tu zawarta jest wystarczająca, by nie czuć zagubienia.

Publikacja podzielona jest na moduły, odpowiadające poszczególnym sesjom. Każdy z nich ma określoną strukturę. Autorzy szczegółowo opisują co należy przygotować na sesję, proponują pracę domową, a także przypominają o omówieniu poprzedniej. Co jakiś czas pojawiają się wtrącenia, tzw. „uwagi dla terapeuty”. Są one atrakcyjne zarówno jeśli chodzi o treść, ale też dzięki ramkom, w których się znajdują. Dzięki nim książka zyskuje kolejne punkty za stronę wizualną, ale też jest to praktyczne i łatwo odnaleźć istotne adnotacje.

To co szczególnie doceniam to wspomniane przypadki. W newralgicznych momentach prezentowane są fragmenty przykładowych rozmów z pacjentami. Prezentowane tu dialogi oddają to jak może wyglądać dana sesja, ale niekiedy pozwalają także na rozwianie własnych wątpliwości i zaczerpnięcie inspiracji z proponowanych tu interwencji. W moim odczuciu to najbardziej wartościowe elementy lektury.

Transdiagnostyczna terapia poznawczo- behawioralna zaburzeń emocjonalnych. Podręcznik terapeuty to trochę taki must have. Myślę, że nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami protokołów i sztywnego trzymania się scenariusza, to jest tu wiele ćwiczeń, inspiracji, które można wykorzystać w swojej terapeutycznej pracy. Bardzo do tego zachęcam. W moim odczuciu takie publikacje są niesamowicie ważne i potrzebne.

Tytuł: Transdiagnostyczna terapia poznawczo- behawioralna
zaburzeń emocjonalnych. Podręcznik terapeuty
Autorki i autorzy:
Clair Cassiello-Robbins, David H. Barlow,
Hannah T. Boettcher, Heather Murray Latin, Jacqueline R. Bullis,
Kate H. Bentley, Kristen K. Ellard, Shannon Sauer-Zavala,
Todd J. Farchione
Wydawnictwo:
GWP
Rok:
2021
Ilość stron:
231


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.