ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Teoria poliwagalna. Przewodnik – Stephen W. Porges

Całkiem niedawno pisałam tu o teorii poliwagalnej, aczkolwiek od tej praktycznej, ćwiczeniowej strony (LINK). Wspominałam wtedy, że potrzebuję więcej teorii, czuję niedobór podstaw i… właśnie je otrzymałam.

Teoria poliwagalna. Przewodnik to książka, będąca odpowiedzią na moje potrzeby. Pozycja pełna teorii, ale nie rzuconej w nudny, wykładowy, sztywny sposób. Całość podana jest nie tylko bardzo przystępnie, ale też w sposób interesujący. Nie jest „przegadana” jak to niekiedy bywa. Na czym zatem polega ta inność?

Inność i wyjątkowość wynika tu z tego, że mamy tu zbiór wywiadów. Porges – dyskutuje z różnymi klinicystami, osobami nie tylko posiadającymi wiedzę, ale także ciekawe doświadczenie w swojej pracy. Te wywiady zostały tu zebrane, zgrabnie spisane i przedstawione w formie rozwiewającej wątpliwości. Rozmówcy doskonale znają swoją działkę, wiedzą o co pytać, dzięki czemu mamy konkretne, ale też ciekawe odpowiedzi.

Ciekawe jest to, że możemy zapoznać się z teorią poliwagalną nie tylko od samego jej twórcy, ale też z różnych perspektyw. Wbrew pozorom nie jest to nudna książka teoretyczna, ale także spisane spore doświadczenie autora. Wspaniałe jest też to, że Porges dzieli się także swoimi osobistymi doświadczeniami, nie szczędzi nam opowieści, nawet tych dotykających bardzo intymnych i niekiedy bolesnych obszarów życia. Dzięki temu książka zyskuje jeszcze bardziej na autentyczności, a autor dostaje dodatkowe punkty sympatii, a przynajmniej ode mnie takowe otrzymał.

Choć taka forma przekazania treści ma mnóstwo zalet, nie obyło się bez wad. Z racji tego, że autor rozmawiał z różnymi ludźmi, w różnym czasie, to niekiedy miałam wrażenie, że czytam o tym samym. Jak się później okazało, nie było to wrażenie. Otóż o Protokole Słuchania Terapeutycznego przeczytałam trzykrotnie, w kilku rozdziałach. Lekko mnie to zirytowało, niemniej przy takiej ilości zalet publikacji, ten mały minusik gdzieś tam szybko ginie.

Teoria poliwagalna. Przewodnik to zdecydowanie pozycja godna uwagi. A jeśli macie wątpliwości czy wszystko będzie dla Was zrozumiałe, to spokojnie. Autor na samym początku umieścił obszerny Glosariusz w którym tłumaczy trudniejsze i mniej popularne określenia, abyśmy nie czuli się zagubieni podczas lektury. Także śmiało można czytać!

 
Tytuł: Teoria poliwagalna. Przewodnik
Autorka:
Stephen W. Porges
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2020
Ilość stron:
272


Za książkę dziękuję :ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.