ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać – Joel Minden

Ty tu rządzisz to kolejna, idealna na obecne czasy, książka z serii Psyche/Soma z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Joel Minden bardzo sprawnie, dokładnie i w sposób niezwykle przystępny przedstawia nam lęk. Opowiada o nim, zaznajamia nas z nim, ale też pokazuje nam jak sobie z nim radzić.

Od razu powiem, że osoby, które chciałyby poznać przepis na wyeliminowanie lęku ze swojego życia, nie otrzymają go. Lęk jest ważny, istotny, potrzebny i o tym w dużej mierze mówi nam autor. Nie daje recepty na znieczulenie się i wyzbycie emocji. Daje nam narzędzia i wiedzę potrzebną, abyśmy z ową emocją umieli żyć, współgrać i aby była naszym pomocnikiem w życiu, a nie codziennym przeszkadzaczem.

Autor książki, Joel Minden, jest psychologiem klinicznym, specjalizującym się w terapii poznawczo – behawioralnej lęku. Publikacja ta, nie tylko jest kwintesencją CBTowego podejścia teoretycznego do kwestii lęku, ale także bardzo wartościowa z praktycznego punktu widzenia.

Joel już od samego początku sugeruje nam byśmy wzięli notes i coś do pisania. Zachęca nas do robienia notatek i wykonywania ćwiczeń także w formie pisemnej. Oczywiście nie jest to wymagane, możemy przebrnąć przez lekturę nie zapisawszy ani jednego słowa. Jednakże słuchając instrukcji, wykonując polecenia, możemy w pełni doświadczyć tego co oferuje Minden. Możemy poczuć, oswoić się, a w dalszej perspektywie pokazać kto tu rządzi!

Książka pełna jest ćwiczeń i praktycznego podejścia do tematu. Na końcu rozdziałów znajduje się podsumowanie ważnych punktów, zagadnień, dzięki czemu łatwiej jest wrócić w razie potrzeby, ale też utrwalić sobie przyswojone treści. Trochę kojarzy mi się to z podręcznikami szkolnymi, które na końcu danego tematu miały wypunktowane ważne informacje – taka mini powtórka. Myślę, że w przypadku tej pozycji jest to pomocne.

Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać to wartościowa i przydatna lektura nie tylko dla „ludzi z branży”. W moim odczuciu jest bardzo dobra dla pacjentów pragnących lepiej zrozumieć lęk i swoje reakcje, chcących pracować i przede wszystkim akceptować to co czują. Jednakże patrząc z punktu widzenia psychoterapeutki, uważam, że to dobra inspiracja. Już wiem, że będę korzystać z zawartej tu wiedzy oraz ćwiczeń, w swojej codziennej pracy. Zatem warto poczytać i zrozumieć, że to Ty tu rządzisz!


Tytuł: Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać
Autor:
Joel Minden
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2021
Ilość stron:
240

Za książkę dziękuję :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.