ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice. Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje – David M. Allen

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice. Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje to jedna z tych książek, które mogą posłużyć zarówno jako „dodatek do psychoterapii”, ale też jako poradnik.

David M. Allen jest doświadczonym profesorem psychiatrii. Widać to nie tylko w notce biograficznej, ale też w wiedzy oraz sposobie przekazywania jej. Po kolei tłumaczy nam jak w ogóle powinniśmy rozumieć zachowania swoich rodziców. Wraz z nami bada jak na owe zachowania reagujemy i dlaczego tak się dzieje.

Choć po pierwszym rozdziale wydawać by się mogło, że teoria jest tu kluczowa, to dość szybko okazuje się, że tak nie jest. Autor poświęca dużo czasu i przestrzeni na rozważania co możemy zrobić. Podsuwa nam pomysły i rozwiązania, które mogą pomóc w relacjach z rodzicami.

Co istotne, nie rzuca nas na głęboką wodę, z nadzieją, że nie utoniemy. Wszystko pokazane jest w sensownej, rozsądnej kolejności. Podrozdziały „przygotuj się” czy „odróżniaj myślenie logiczne od nielogicznego” pozwalają nam na dokładniejszy ogląd dotykającego nas problemu. Czasem samo takie spojrzenie, zrozumienie i uświadomienie sobie pewnych kwestii jest wystarczające. Niemniej jeśli to dla nas za mało, Allen podpowiada co robić dalej, a także kto może być dla nas dodatkowym wsparciem.

Publikacja pełna jest praktycznych wskazówek, oraz ćwiczeń, dzięki którym możemy wybadać grunt, zdobyć pewność siebie, przygotować się do ewentualnej konfrontacji z rodzicami. Liczne przykłady i historie innych osób mogą okazać się pomocne, nim sami zdecydujemy się działać. Nie tylko możemy odnaleźć w nich fragmenty swojego życia, ale też przyjrzeć się ewentualnym przeszkodom, które mogą nas czekać, a znając je, mamy czas na przygotowanie się do nich.

Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice to kolejna, bardzo dobra pozycja od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Myślę, że podtytuł nie jest tu naciągany i książka za sprawą znającego się na rzeczy autora, w dużej mierze podpowiada: „Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje”.

Tytuł: Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice.
Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje
Autor:
David M. Allen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2020
Ilość stron:
240

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *