ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? – Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer

Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? to poradnik oparty na terapii schematów. Poradnik napisany w sposób bardzo przystępny i czyta się go lekko, pomimo podejmowanego tutaj, trudnego tematu.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza: „poznaj swoje tryby” przeprowadza nas kolejno przez nie, z podziałem na cztery kategorie: dziecięce, nieadaptacyjne rodzicielskie, radzenia sobie oraz zdrowego dorosłego. Poza samymi opisami i obszernymi tłumaczeniami trybów, są tu też liczne formularze, pozwalające na zidentyfikowanie ich, poznanie ich a nawet oswojenie się, co może okazać się bardzo pomocne w terapii.

Z kolei w drugiej części: „Zmień swoje tryby”, autorki prezentują nam konkretne strategie wzbogacone o liczne ćwiczenia. Krok po kroku przeprowadzają nas przez meandry wzorców zachowań, które tkwią w nas od lat. Choć obszar ten bywa grząski, trudny do pokonania, to pod ich opieką możemy czuć się bezpiecznie. Prowadzą nas za rączkę, krok po kroku, ostrożnie stawiając stopy i chroniąc nas, byśmy nie wpadli w kolejne tytułowe pułapki. Pomagają nam je dostrzec, wypatrywać, abyśmy w przyszłości jak najrzadziej w nie wpadali.

Na końcu znajdują się dwie bardzo przydatne rzeczy. Indeks haseł, znacznie ułatwiający wyszukiwanie fragmentów czy wątków, których potrzebujemy, a akurat nie mamy czasu lub ochoty na lekturę od deski do deski. A także słowniczek, pozwalający na łatwiejsze zrozumienie używanych w książce pojęć jak np.: wzmacnianie czy parentyfikacja.

Publikacja jest pełna przykładów, opisów historii, sytuacji innych ludzi. Dzięki nim o wiele łatwiej zrozumieć nie tylko genezę konkretnych trybów, ale też poczuć jak uciążliwe, a nie kiedy bolesne potrafią one być. Doświadczenie tego, wgryzienie się w nie może spowodować chęć zmiany, która dzięki tej książce może okazać się możliwa. Oczywiście nie osiągnie się tego bez pracy, niekiedy też bez psychoterapii, niemniej Emocjonalne pułapki przeszłości to świetny start by tej zmiany dokonać.

Tytuł: Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?
Autor:
Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer
Wydawnictwo:
GWP
Rok:
2019
Ilość stron:
192

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *