ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie – Margaret Robinson Rutherford

Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie – kolejna perełka z serii Psyche/Soma. Ciekawe ujęcie, interesujące przemyślenia i bogate doświadczenie (perfekcyjnej) autorki.

Rutherford w przystępny sposób prezentuje nam swoją luźną teorię, popartą wieloletnią praktyką i obserwacją pacjentów. Ta doświadczona psycholog kliniczna, od lat prowadzi bloga, a teraz, zebrawszy jeszcze więcej materiału, opublikowała książkę, która obrazuje i nakreśla problem zamaskowanej depresji.

Autorka mówi o ukrywaniu jej pod pierzynką perfekcji. Opowiada o dziesięciu symptomach. Robi to dość obszernie i dokładnie, abyśmy zrozumieli i mogli odnaleźć się (lub nie) w tych realiach. Całość poparta jest licznymi przykładami z własnej praktyki, którą Margaret prowadzi od lat.

Mamy tu mnóstwo przypadków, całą gamę różnorodnych doświadczeń wielu osób. Nie są to jednak rzucone tylko wzmianki o pacjentach. Są to bogate historie, niekiedy bardzo poruszające, czasem wzbudzające nadzieję, niejednokrotnie przenikający smutek i ból. Dużo w tym emocji. Ale co najbardziej wartościowe, nie tylko o emocje tu chodzi, ale o wnioski płynące z tych historii. Autorka dzieli się z nami swoimi refleksjami i każdy przypadek jest tu zaserwowany „po coś”. Nie są to przypadkowe opowieści, nie mające znaczenia. Z ich użyciem, Rutherford jeszcze dokładniej pokazuje nam rzeczywistość i zagrożenia płynące z depresji, którą bada od lat.

Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego depresję i odzyskać zdrowie to bardzo dobra, szybka do pochłonięcia książka. Natomiast warto tu zaznaczyć to, o czym autorka także wspomina wielokrotnie, że przedstawiona tu teoria nie ma poparcia w diagnostyce. Nie jest to zaburzenie, które znajdziecie w jakikolwiek klasyfikacji. Natomiast w moim odczuciu to ciekawy i otwierający oczy na wiele kwestii koncept, mogący przyczynić się do ocalenia życia wielu osób. Zatem warto sięgnąć po tę pozycję, zapoznać się z nią, by móc szerzej otwierać oczy i być bardziej uważnym w przyszłości. Zarówno w swojej pracy – jeśli parasz się psychoterapią, lub w życiu – gdy czytasz by „zdiagnozować” siebie. Powodzenia.


 
Tytuł: Perfekcyjni do bólu. Jak uwolnić się od perfekcjonizmu maskującego
depresję i odzyskać zdrowie
Autorka:
Margaret Robinson Rutherford
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2021
Ilość stron:
244

Za książkę dziękuję :ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.