ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Film

Puk puk (Toc toc)

Puk puk w oryginale Toc toc to hiszpańska komedia z 2017 roku. Jak dowiadujemy się już z samego opisu filmu: grupa pacjentów cierpiących na OCD siedzi w poczekalni, oczekując na wizytę u lekarza. Ten niestety się spóźnia, dzięki czemu/ przez co chorzy sami próbują znaleźć rozwiązanie swych problemów.

Szóstka głównych bohaterów pojawia się kolejno na ekranie. Twórcy pokazują nam pokrótce jak wygląda ich życie (i jakie jest uciążliwe). I choć OCD nie jest niczym przyjemnym, może powodować spory dyskomfort, być źródłem cierpienia, tak tutaj przede wszystkim bawi.

Zaburzenia pokazane są tu w sposób dosadny, wyrazisty i przejaskrawiony. Do tego podane są w sposób niesamowicie zabawny. I nawet mając gdzieś z tyłu głowy to cierpienie, nie sposób się nie śmiać. Duży dystans z pewnością pomaga w odbiorze owej produkcji. Ale myślę, że i bez niego można się czerpać radość z obserwacji zmagających się z codziennością postaci.

W Puk puk każdy z pacjentów ma zaburzenia obsesyjno – kompulsywne, jednakże każdy posiada „swoje” rytuały i obsesje. Twórcy wspaniale skomponowali indywidualne przypadłości bohaterów, dzięki czemu całość jest spójna. Wyśmienicie się to ogląda i choć momentami wiadomo co za chwilę nastąpi, bowiem zachowania tych pacjentów są bardzo przewidywalne, to i tak z ciekawością wpatrujemy się w ekran, wyczekujemy na rozwój wydarzeń, jednocześnie śmiejąc się, bo powtórzę: jest to bardzo dobra komedia.

Dodatkowym urozmaiceniem jest tu rejestratorka, która próbuje utrzymać te wszystkie „dziwactwa” w ryzach. Wychodzi jej to czasem lepiej, czasem gorzej, ale niezależnie od tego, już sama w sobie jest intrygującą postacią, dodającą jeszcze więcej kolorytu do filmu.

To co ważne, przy tej produkcji nie tylko możemy się pośmiać, ale też zrozumieć, zaznajomić się trochę z OCD. A przede wszystkim zaobserwować rzecz według mnie bardzo istotną: siłę grupy. Choć to zupełnie obcy ludzie, którzy trafili na siebie przypadkowo, stopniowo odnajdują się w tej sytuacji, poznają się, integrują. Proces jaki tu zachodzi jest fascynujący, ale też ukazujący jak duże znaczenie mają inni ludzie i jak praca w grupie może nam pomóc.

Tytuł:  Puk puk
Tytuł oryginalny:
Toc toc
Gatunek:
Komedia
Rok:
2017
Język: Hiszpański
Dostępność: Netflix
Czas: 1 godzina 36 minut


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *