ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie – William R. Miller, Stephen Rollnick

Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie to chyba jedna z najważniejszych książek w moim zawodowym życiu. Gruba, obszerna, zawierająca multum wiedzy, a jednocześnie będąca bardzo przystępna i zrozumiała.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czym jest, a czym nie jest dialog motywujący – to jest odpowiednia książka, która pomoże mu się w tym rozeznać.

Jeśli ktoś zastanawia się czy DM to odpowiednie narzędzie dla niego, rozważa czy chciałby pracować korzystając z niego – to świetna pozycja by te rozważania rozwiać.

Jeśli ktoś ma już jako takie pojęcie o DM i chce pogłębić i/lub uporządkować swoją wiedzę – powinien sięgnąć po tę książkę.

Jeśli ktoś wie, że chce pracować Dialogiem, ale jeszcze nie do końca wie jak – bardzo dobrze, że Miller i Rollnick napisali tę książkę i jest ona pełna przykładów, zawiera dialogi, które pomogą nam się rozeznać w temacie i poczuć ducha Dialogu Motywującego.

Jeśli ktoś chce po prostu przeczytać jakąś naprawdę dobrą, porządną i pełną wiedzy książkę – ufff… jak dobrze, że Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego wydało tę „cegłę”.

Kocham Dialog Motywujący. Stosuję go, kształcę się w nim, praktykuję, ćwiczę, rozwijam swoje umiejętności. Od tej książki się zaczęło, ale cały czas mi towarzyszy. I myślę, że nigdy się z nią nie rozstanę. Ponadto polecam ją na każdym kroku. Nie wiem ile już egzemplarzy zostało kupionych „przeze mnie”, ale cieszy mnie to, że trąbiąc o tej „biblii” na lewo i prawo, w jakiś sposób przyczyniam się nie tylko do zwiększenia zysków Wydawnictwa UJ (co totalnie im się należy, bo wykonują świetną robotę), ale mam też swój wkład w to, że świat staje się lepszy. Bowiem im więcej Dialogu motywującego na świecie, tym jest on lepszy, przyjemniejszy, bardziej życzliwy, wyrozumiały, autentyczny i przede wszystkim: wygodniejszy do życia.

Zatem jeśli w najbliższym czasie masz kupić tylko jedną książkę, to niech to będzie właśnie ta. Pomoc ludziom w zmianie to ważna rzecz, a dzięki tej lekturze i odrobinie praktyki, badanie rozbieżności stanie się przyjemnością, a ambiwalencja stanie się nie tylko czymś naturalnym, ale też pożądanym.

Tytuł: Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie 
Autor:
William R. Miller, Stephen Rollnick
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2014
Ilość stron:
607

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *