ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej – Shireen Rizvi

Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej jest tak dobra, że już na dzień dobry powiem, że polecam ją psychoterapeutom. Nie mam wątpliwości co do tego, że jest to wartościowa, solidna pozycja.

Shireen Rizvi dokładnie tłumaczy czym jest analiza łańcuchowa. Pierwszy rozdział poświęcony jest jej podstawom. Z każdym kolejnym rozwija temat coraz bardziej, zagłębia się w niego mocniej, dokładniej i robi to bardzo rzetelnie.

Zasiadając do lektury, byłam pewna, że wiem czym jest analiza łańcuchowa, bo przecież stosuję ją w swojej pracy od lat. Czytając książkę okazało się, że owszem, wiem doskonale co to jest. Umiem ją stosować. Niemniej opisy przypadków i przykładowe rozmowy z pacjentami otworzyły mi oczy. Czytając to poczułam, że można to robić jeszcze lepiej. Zagłębiałam się w te treści chłonąc, inspirując się. Autorka pokazała mi jak można to robić z jeszcze większą łatwością, ale także – co najważniejsze – z większą korzyścią dla pacjentów.

Duża ilość grafik przedstawiających omawiane, przykładowe analizy pozwala na jeszcze dokładniejsze zrozumienie. Po każdym fragmencie rozmowy terapeutycznej, znajduje się gotowy łańcuch. Dzięki niemu jeszcze łatwiej nam pojąc, zobaczyć ideę. Prościej nam będzie wyszukiwać, wyłapywać esencję z wypowiedzi i formułować kolejne ogniwa.

Autorka nie zapomina także o tak istotnych kwestiach jak podtrzymywanie zaangażowania klienta (oraz terapeuty!). Wie co jest ważne, jak temu zaradzić, jak sprawić by sesje nie tylko były korzystne, ale także nie okazały się męczarnią i nudną procedurą.

Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej to – jak już wspomniałam na początku – bardzo dobra książka dla wszystkich psychoterapeutów. Niemniej myślę, że także pacjenci mogliby z niej skorzystać. W zasadzie to każdy teoretycznie mógłby z niej skorzystać, tworząc sobie tego typu analizy, przyglądając się nim, określając problem. To wspaniały początek zmian, idealny wstęp do rozpoczęcia działania. Aczkolwiek czy taka książka wystarczy do wprowadzenia zmian? Myślę, że klasycznie: „to zależy”.


Tytuł: Analiza łańcuchowa w terapii dialektyczno-behawioralnej 
Autorka:
Shireen Rizvi
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2021
Ilość stron:
240

Za książkę dziękuję :ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.