ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Ciała są super – Tyler Feder

Ciała są super to książeczka, która prawdopodobnie zawiera mniej liter w sobie, niż będzie miał ten tekst. Natomiast mała ilość literek, słów czy zdań, wcale nie oznacza małej ilości treści. A już z pewnością nie w tym przypadku.

Tyler Feder jest autorką książek i ilustratorką. Natomiast po treści lektury myślę, że jest też super osobą, a z pewnością jej ciało jest super – o czym sama nas zapewnia.

Tytuł jest tutaj kluczowy. Przewija się w całej książeczce. Jest jak refren, powtarzany, nadający rytmu coraz to nowszym „wyliczankom” znajdującym się wewnątrz. Każde wymienienie rodzajów ciał, różnic, szczególnych cech kończy się właśnie tym pięknym i prostym tekstem: „ciała są super!”

Ogólnie czytając, a przede wszystkim oglądając piękne, różnorodne i barwne obrazki, myślałam sobie o tym, że to takie banalne, takie proste, takie oczywiste i że tak fajnie, że powstała ta książka! Bowiem nie wszyscy pamiętają, że jesteśmy różni. Że możemy być różni. I tu autorka nam te różnice pokazuje, zwracając uwagę na wszelakie szczegóły jak chociażby blizny, które to opowiadają historię, czy niewidzące oczy lub te z okularami, albo skulone pod stołem nogi…

Autorka zwraca tu uwagę nie tylko na różnice w wyglądzie, ale też na nasze reakcje, doświadczenia, upodobania. I jest to pokazane w tak piękny sposób, że nie mogę się przestać zachwycać, zupełnie nie zważając na to, że to książka dla osób od 3 roku życia.

Ciała są super to wspaniała lektura, która pomimo małej ilości treści, zawiera cały ogrom treści, wątków do refleksji, ale też mogących wywołać fajne, wartościowe dyskusje, które są ważne, szczególnie jeśli chodzi o najmłodszych. Krótko mówiąc: Tyler Feder i jej książka są super!

Tytuł: Ciała są super
Autorka: Tyler Feder 
Wydawnictwo: ToTamto
Rok: 2023
Ilość stron: 32

Za książkę dziękuję:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.