ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Instaporadnia – Magdalena Chorzewska, Przemysław Pilarski

Instaporadnia to w zasadzie rozmowa. Spisana, uporządkowana tematycznie. Ciekawa, intrygująca, ale przede wszystkim zawierająca mnóstwo informacji dla młodych osób.

Magdalena Chorzewska jest znana między innymi ze swojego instagramowego kanału o tym właśnie tytule. Z kolei Przemysław Pilarski może być Wam znany między innymi dzięki bestsellerowi Sztuka obsługi penisa. To właśnie ten duet postanowił pochylić się nad pytaniami nadesłanymi przez młode osoby obserwujące, które podczas pandemii wręcz zalały skrzynki, za pomocą wiadomości prywatnych.

Początkowo myślałam, że będą tu jakieś takie banalne pytania. Chyba spodziewałam się mocniej rozbudowanego działu „ciało”, które będzie takim uzupełnieniem, dopełnieniem książek typu Dziewczyńskie sprawy. Okazało się jednak, że zdecydowanie większy akcent kładziony jest tu na emocje.

Oczywiście kategoria ciało oraz seks też jest brana pod lupę, niemniej osoby autorskie rozmawiają obszerniej, mniej sztywno czy „podręcznikowo”. Mam poczucie, że rozmowy te są głębsze, nie są tylko krótkimi odpowiedziami na pytanie, by zbyć osobę pytającą i przejść dalej.

Owszem, były momenty, że czasem czułam niedosyt. Miałam poczucie, że temat można by jeszcze bardziej rozwinąć, zgłębić. Ale mam też świadomość, że jakby wszystko było tak poszerzone, to nikt by nie dobrnął do końca, a książka miałaby maksymalnie trzy pytania, a to nie o to chodzi.

To co było dla mnie dużym zaskoczeniem to tzw. „rozdziały dla rodziców”. Z założenia jest to książka dla młodzieży, ale są tam rozdziały, które warto podrzucić rodzicom do przeczytania. Poruszane tam wątki o uzależnieniu od telefonu, depresji czy chyba najważniejszy: „jak rozmawiać z dziećmi” to coś z czym warto by zapoznał się każdy rodzic. Pomyślałam sobie, że to fajny petent wrzucić takie tematy do książki dla nastolatków i zasugerować, by dali to przeczytać swoim rodzicom. Samo to może skłonić do rozmów i poprawy relacji, które jak wiadomo, są kluczowe.

Instaporadnia to ciekawa i dobra pozycja dla młodzieży. Jestem ciekawa czy będzie kontynuowana. Po jej lekturze, pojawiła mi się myśl, że mógłby to być początek bardzo fajnej, ale też przydatnej serii. W końcu tyle jest jeszcze pytań, które chciałoby się zadać w tym wieku, ale nie zawsze ma się pod ręką kogoś zaufanego, do kogo pytanie można zaadresować. Chorzewska i Pilarski są osobami, które mogą zapewnić nie tylko dyskrecję, ale też fachową, rzetelną odpowiedź. Dobrze by było móc z tego korzystać dalej, nie tylko w sieci, ale i na papierze.

Tytuł:Instaporadnia
Osoby autorskie: Magdalena Chorzewska, Przemysław Pilarski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok: 2023
Ilość stron: 304

Za książkę dziękuję:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.