ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

I Was Born For This – Alice Oseman

I Was Born For This to powieść, która mnie zaskoczyła. Aczkolwiek to zaskoczenie wyniknęło głównie z powodu mojej ignorancji. Z automatu sięgam po wszystko spod pióra Oseman. I ostatnio tak mocno zanurzyłam się w świecie Heartstoppera, że zapomniałam, że poza Nickiem i Charliem istnieją jeszcze inni bohaterowie i inny świat.

Zatem gdy już do mnie dotarło, że to będzie ten „inny świat”, to z jednej strony czułam zawód, a z drugiej ekscytację. Bowiem po lekturze Loveless wiem do czego zdolna jest Alice i jak bardzo chcę chłonąć jej treści. Zaczęłam czytać i już od pierwszych stron zrozumiałam, że ten „inny świat” to idealne określenie. To co przedstawiła autorka, było dla mnie czymś obcym, nieznanym, wręcz niezrozumiałym. Tym bardziej ucieszyłam się, że będę mogła obejrzeć te realia z bliska, przyjrzeć się i co najważniejsze: zrozumieć.

Rzeczywistość o której mowa, to fandom, nie tylko słuchający, ale także żyjący i obserwujący każdy ruch zespołu muzycznego The Ark. Główna bohaterka jest olbrzymią fanką pop- rockowego trio. Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że żyje dla nich, ale też dzięki nim.

Oseman, za pośrednictwem swojej książkowej opowieści, wprowadziła mnie do świata dla mnie bardzo odległego i obcego. Szeroko otworzyła drzwi, zaprosiła mnie tam, oprowadziła i wytłumaczyła jakie panują w nim realia. Była to dla mnie niezwykła przygoda, poszerzająca spojrzenie, ale też intrygująca.

Czytając myślałam sporo o różnicach kulturowych, ale też tolerancji w poszczególnych krajach. Zastanawiałam się czy faktycznie w UK jest pod tym względem tak wspaniale i tak bardzo odmiennie niż w Polsce, czy po prostu autorka stworzyła w powieści tak przyjemną i niemal utopijną atmosferę. Jakkolwiek by nie było, z olbrzymią przyjemnością czytałam i obserwowałam ile tam wsparcia, szacunku i ciepła wylewa się ze stron, nawet w momentach trudnych emocjonalnie i bardzo wymagających dla nastoletnich osób.

Alice po raz kolejny stworzyła wspaniałą historię. Niezwykłą opowieść o przyjaźni, pasji, marzeniach. Sprawnie przeplata rzeczywistość z wyobrażeniami i oczekiwaniami osób bohaterskich. Łączy realny świat z tym wirtualnym. Pokazuje co się dzieje, gdy oba te światy zetknął się ze sobą, połączą, zaplączą. Pokazuje, że nie wszystko co wydaje się idealne, takim właśnie jest. A osoby, które mogą uchodzić za nieskazitelne, wiodące życie jak ze snu (nie mam na myśli koszmaru) nie koniecznie takie są i nie zawsze podzielają zdanie odnośnie tak odbieranej egzystencji.

I Was Born For This to bardzo dobra, wciągająca powieść. Kropka. Myślę, że to jedno zdanie by tu wystarczyło. Osoby, które znają twórczość autorki, z pewnością nie potrzebują większej zachęty. Ci, którzy jej nie znają, cóż, najwyższy czas nadrobić, do czego z całego serca zachęcam. Jak zawsze: niezależnie od wieku.

Tytuł: I Was Born For This  
Autorka: Alice Oseman 
Wydawnictwo: Jaguar
Rok: 2023
Ilość stron: 352

Za książkę dziękuję:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.