ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów – Irvin D. Yalom

Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów to jedna z tych książek, które w moim odczuciu są obowiązkowe dla przyszłych, świeżych, a także praktykujących już terapeutów.

O tym, że Yalom potrafi pisać w sposób wciągający a jednocześnie zrozumiały lecz nie banalny zdążyliśmy się już przekonać. Ja, czytając i zachwycając się każdą jego książką, Wy czytając o tym co o jego książkach piszę. Ten „autor doskonały” i wybitny psychoterapeuta stworzył coś, co pozwala lepiej odnaleźć się w świecie terapii. Ów List do terapeutów napisał w 2002 roku. Został wydany za sprawą Instytutu Psychologii Zdrowia. Nakład już dawno się skończył, książka ta była rozchwytywana. Czasem można było dorwać egzemplarz gdzieś na rynku wtórnym, nieraz za kilkaset złotych.

Mamy rok 2022. Od napisania tej pozycji minęło sporo czasu. Teraz, po tych dwudziestu latach treść w dalszym ciągu jest aktualna, porywająca i niesamowicie potrzebna. Wydawnictwo Czarna Owca przyszło na ratunek, wydając w tym roku piękną lekturę. Jej nadzwyczajność zaczyna się na zewnątrz, za sprawą wspaniałej, białej, wyważonej okładki. Kontynuacja tego wybornego produktu znajduje się w środku. Mamy tu niebieską wstążkę – zakładkę oraz kwintesencję czyli treść. Treść przez te wszystkie lata nie zestarzała się. W dalszym ciągu jest wręcz niezbędna do pracy.

Autor podzielił treść na 85. króciutkich rozdziałów. Każdy swoim tytułem nakreśla o czym będzie, dzięki czemu łatwo nam odnaleźć fragmenty, gdy potrzebujemy coś szybko sprawdzić. Ogrom wiedzy, choć przedstawiony w sposób krótki i skondensowany, pozwala na poprawienie swojego warsztatu, udoskonalenie, ale też przyjrzenie się swojej pracy. Yalom jak to Yalom, dużą uwagę skupia na procesie terapeutycznym i to on jest tu szczególnie mocno prześwietlony. Wskazówek, rad, złotych myśli jest tu tak dużo, że niemal skończyły mi się znaczniki, które teraz zdobią mój egzemplarz. To jeden z tych tworów, w którym chce się zaznaczać niemal wszystko. Mnogość intrygujących i przydatnych cytatów powala.

Na samym końcu znajduje się wywiad z autorem, ale także uaktualnienie. Irvin pisze o tym, że lektura własnego tekstu po tylu latach nie tylko wywołała w nim wiele wspomnień, ale też pojawiło się sporo przemyśleń. W tym rozdziale rozwija niektóre zagadnienia, dostarcza dodatkowej wiedzy i nowego, świeżego, zaktualizowanego spojrzenia doświadczonego człowieka, ale też eksperta w swojej branży. To bardzo cenne uwagi to argument, by mając upolowane stare wydanie, sięgnąć także po to nowe.

Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów to tytuł, który krzyczy, że to taki terapeutyczny must have. Natomiast niezależnie od tego czy jesteście tu w roli terapeuty czy pacjenta, polecam Wam sięgnąć po Dar terapii. A jeśli jesteście „z branży”, to wręcz Waszym obowiązkiem powinno być zapoznanie się z tą treścią. Zachęcam Was do tego z całego serca. Warto.Tytuł: Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów
Autor: Irvin D. Yalom
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Rok:
2022
Ilość stron: 392

Za książkę dziękuję:ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.