ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Profilaktyka nawrotów. Drugie, rozszerzone wydanie. – Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Mark Williams

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Profilaktyka nawrotów. to gruba pozycja, po brzegi wypchana nie tylko wiedzą, ćwiczeniami, ale i jak to bywa w wydawnictwie UJ: masą odnośników do wartościowych badań i literatury.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza: „wyzwania związane z depresją” jest bardzo dobrym wstępem. Sporo w tym psychoedukacji, przypomnienia teoretycznego, ale też tematu nawrotów i zapobiegania im. Dobry początek i fundament, na którym możemy ustawiać i budować później kolejne treści.

„Terapia poznawcza oparta na uważności” czyli druga część, w której zaczynamy od informacji dotyczących ośmiosesyjnego programu uważności. Jest tam obszerne uzasadnienie, ale przede wszystkim wytłumaczenie, krok po kroku jak go wprowadzać. Autorzy nie rzucają nas na głęboką wodę, tylko prowadzą za rączkę, powoli, rozpoczynając już od wywiadu wstępnego z osobami uczestniczącymi, aby wszystko było jasne. Dopiero później, mamy szczegółowe opisy i wytłumaczenia każdej sesji.

Jest tu też mnóstwo tabelek, kwestionariuszy, prac domowych dla osób pacjenckich. Ogólnie taki „gotowiec”, który może pomóc w praktykowaniu, w terapii, przede wszystkim: w zdrowieniu.

Część trzecia pt. „Badanie ewaluacyjne i rozpowszechnienie” to w mojej perspektywy część najważniejsza, bowiem istotne jest dla mnie by korzystać z metod przebadanych i udowodnionych naukowo. W tym dziale mamy informacje odnośnie skuteczności.

Wartościowy jest też wydźwięk odnośnie tego, że jeśli planujemy wdrażać tego typu techniki na sesjach, warto najpierw samodzielnie praktykować uważność. Jest mi to bardzo bliskie, gdyż nim zaproponuję coś osobom pacjenckim, wcześniej – w miarę możliwości – staram się przetestować to na sobie. Autorzy owej publikacji najwyraźniej podzielają mój pogląd, więc jak nie trudno się domyślić, dzięki temu książka jeszcze bardziej przypadła mi do gustu.

Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Profilaktyka nawrotów. to bardzo dobra publikacja. Myślę, że nawet jeśli nie jesteśmy przekonani co do tego czy chcemy pracować w ten sposób, warto po nią sięgnąć, choćby po to by lepiej zrozumieć, wiedzieć z czym to się je, poeksperymentować i wtedy podjąć świadomą decyzję.

Tytuł: Terapia poznawcza depresji oparta na uważności. Profilaktyka nawrotów. Drugie, rozszerzone wydanie.
Autorzy: Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Mark Williams
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok: 2017
Ilość stron: 480

Za książkę dziękuję :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.