ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Słucham cię – Kathryn Mannix

Słucham cię to książka, która niby jest oczywista, niby taka banalna, ale jednak bardzo potrzebna i wręcz konieczna.

Mówiąc o konieczności, nie mam tutaj na myśli pracy „pomocowej”, bowiem zakładam, że ludzie z branży słuchać potrafią. Myślę tu bardziej globalnie, bez jakiegoś podziału na osoby przychodzące do gabinetu czy też przyjmujące w tym gabinecie. W ogóle wyszłabym z tą książką poza gabinet, poza jakiekolwiek ramy tego typu. To książka dla ludzi, tak ogólnie.

Mannix przybliża nam wątek rozmawiania na trudne tematy. Pokazuje nam co jest ważne, potrzebne, pomocne. Każdy rozdział zaprzęga w odrobinę teorii, dając dużo przykładów, sytuacji życiowych. I te opowieści są pomocne w zrozumieniu, ale też w wielu przypadkach możemy utożsamić się z występującymi tam osobami, dzięki czemu książka staje się… bliższa.

Autorka ukazuje nam różne doświadczenia „okołorozmowowe”, które nie zawsze były takie kolorowe. Pokazuje je jako przykłady, niekiedy jako przestrogę, ale też lekcję, dzięki której nie musimy uczyć się na swoich, a możemy na cudzych „błedach”. O ile w ogóle tego typu doświadczenia można nazwać błędem. Wiadomo, że róznie wyglądają relacje, róznie wyglądają rozmowy i nie zawsze jesteśmy w stanie dostroić się tak, by usatysfakcjonować w 100% każdą osobę, z którą rozmawiamy.

Niemniej książka ta uczy, pokazuje, na co zwrócić uwagę. Jak zadziałać, by nasza rozmówczyni czuła się wysłuchana. Jak postępować, by nasz rozmówca nie uciekł w trakcie. Co robić, by osoba z która gadamy, chciała kontynuować dyskusję – choć wiadomo, nie za wszelką cenę i nie wbrew sobie. To nie jest lektura o manipulacji, tylko o zapewnieniu komfortu.

Słucham cię to według mnie pozycja obowiązkowa. I jakbym miała wpływ na kanon lektur szkolnych, to chyba bym ją tam wrzuciła. Bowiem rozmowa jest czymś mega potrzebnym i bardzo ważnym, czemu więc nie mielibyśmy uczyć się tego w szkole? Cóż, teraz zaczęłam snuć wizję idealnego, lekko utopijnego świata, niemniej uważam, że to pozycja ważna, przystępna i bardzo potrzebna. Dzięki niej możemy przyjrzeć się temu jak funkcjonujemy w interakcjach z innymi, nanieść pewne poprawki, udoskonalić by swoim zachowaniem i postawą bezgłośnie dawać tytułowy komunikat „Słucham Cię”.

Tytuł: Słucham cię 
Autorka: Kathryn Mannix
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok: 2023
Ilość stron: 272

Za książkę dziękuję :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.