Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym. Podręcznik praktyka z ćwiczeniami. Wydanie II – David B. Rosengren
Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym to niemal 600. stronicowa cegła (i to określenie nawet kolorystycznie trochę pasuje). I to całkiem niezła cegła, bo została rozbudowana przez autora i wznowiona po prawie dekadzie. I dobrze, że tak się stało, bo dzięki temu miałam przyjemność chwycić drugie wydanie i się nim delektować!
Bo w zasadzie to jest to, co można robić z tą książką. Delektować się nią, rozsmakowywać się w niej, chłonąć. Normalnie jak piszę o tego typu pozycjach, to robię to z wielkim smutkiem i żalem, że już mam lekturę za sobą, że to już koniec niesamowitej przygody. Tutaj na szczęście jeszcze nie całkiem pożegnałam się z książką, jeszcze ze mną zabawi!
Powód takiego przebiegu wydarzeń jest prosty: mamy tu taką ilość ćwiczeń, że nie sposób przerobić to na raz, na jednym posiedzeniu. Kilka wątków jeszcze mi zostało i nie zamierzam odbębnić ich na szybko, tylko po to by „zaliczyć” książkę. Absolutnie nie jest to pozycja do zaliczania, tylko taka, z której naprawdę można sporo wynieść, przypomnieć sobie, zaczerpnąć wiedzy, odświeżyć, ale też rozwinąć swoje umiejętności – tytuł nie kłamie.
Rosengren rozplanował wątki tak, by w następujących po sobie rozdziałach znalazły się kolejno cztery procesy DM: angażowanie, ukierunkowywanie, wywoływanie i planowanie. W każdym z nich pokrótce przypomina nam „z czym to się je”. Następnie, gdy już jesteśmy zaznajomieni z teorią, proponuje nam ćwiczenia. Te są różnorodne, czasem trudniejsze, czasem łatwiejsze. Często na konkretnych przykładach, z przywołaniem pacjentów.
Abyśmy nie byli pozostawieni sami sobie, później mamy klucz odpowiedzi do danego ćwiczenia, zatem możemy sprawdzić czy myśleliśmy dobrze. Możemy zapoznać się z propozycją odpowiedzi. Jest to bardzo cenne, autor nie zostawia nas w niepewności z nierozwiązaną sprawą.
Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym to według mnie pozycja nie tylko przydatna, ale i konieczna dla osób, które pracują przy użyciu DM i pragną pracować jeszcze lepiej. Wiadomo, że rozwój najlepiej wychodzi podczas praktyki lub szkoleń jak chociażby: DM w PTDM jednakże książka i tego typu ćwiczenia to świetna opcja na podrasowanie umiejętności w zaciszu swoich czterech ścian. Polecam z całego serca!
Tytuł: Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym.
Podręcznik praktyka z ćwiczeniami. Wydanie II
Autor: David B. Rosengren
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok: 2021
Ilość stron: 576
Za książkę dziękuję :