ambiwalencja.pl

czas na zmiany?

Książka

Zespoły konsultacyjne w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT®) – Jennifer H. R. Sayrs, Marsha M. Linehan

Zespoły konsultacyjne w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT®) to książka, którą warto przeczytać zapoznawszy się wcześniej z terapią DBT, a przynajmniej tak sugerują autorki. Jednakże w moim odczuciu brak znajomości większości pozycji w tym zakresie nie wyklucza sięgnięcia po tę książkę. Jednak warto się zastanowić: po co po nią sięgać?

Nowa książka autorstwa Jennifer H. R. Sayrs i Marshy M. Linehan, która niedawno ukazała się za sprawą Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego raczej nie jest jedną z tych książek, którą polecałabym pacjentom. Wiedza w niej zawarta nie jest im niezbędna do życia. Powiem więcej: nie jest ona niezbędna nawet dla wszystkich terapeutów.

Choć osobiście w kwestii DBT zaczynam dopiero raczkować, dla mnie okazała się ona niezwykle interesującą lekturą. Autorki przedstawiają tu organizację i funkcjonowanie zespołów konsultacyjnych. Przyznaję, że początek zajechał mi lekko sekciarsko, ale to pewnie dlatego, że nie miałam wcześniej do czynienia z tematem. Z czasem, z każdym zdaniem, stroną czy przeczytanym rozdziałem, całość wydawała mi się co raz bardziej sensowna, ale też intrygująca. Pojawiła się we mnie wielka ciekawość i chęć zgłębienia wiedzy, a być może dołączenia kiedyś do takiego zespołu.

Linehan i Sayrs bardzo wnikliwie pokazują nam działanie takiego zespołu od środka. Wpuszczają nas na zaplecze, oprowadzają, pokazują wszystko krok po kroku w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Podczas lektury niejednokrotnie czerpałam inspiracje do swojej pracy i pojawiała się we mnie chęć wdrożenia pewnych elementów w swojej praktyce. Można zatem powiedzieć, że książka okazała się dla mnie nie tylko „tłumacząca” i opisująca działanie zespołów, ale także niezwykle inspirująca i nakierowująca mnie na kolejne działania.

Wartościowe jest to, że nie mamy tu tylko suchych faktów i bardzo dokładnych opisów, ale także propozycje ćwiczeń, które z pewnością ułatwią pracę w takim trybie. Na końcu książki zawarte są materiały dodatkowe mogące pomóc w prowadzeniu zespołu.

Sięgając po lekturę moja wiedza w temacie zespołów konsultacyjnych DBT była bliska zeru. Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że wiem o co chodzi i z jej pomocą byłabym w stanie takowy zespół prowadzić. Oznacza to jedno: Zespoły konsultacyjne w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT®) to bardzo dobra, merytoryczna, świetnie napisana i sensownie poskładana książka. Książka, po którą powinien sięgnąć każdy, kto wiąże swoją przyszłość z terapią DBT. Jeśli chodzi o pozostałych, w ramach ciekawostki i inspiracji, także bardzo polecam. Jednocześnie niezmiernie cieszę się, że powstają tego typu publikacje.Tytuł: Zespoły konsultacyjne w terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT®)
Autorki:
Jennifer H. R. Sayrs, Marsha M. Linehan
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok:
2022
Ilość stron:
308

Za książkę dziękuję :
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.